środa, 18 grudnia 2013

Szpital Neuropsychoatryczny w Lublinie

Pora na przedstawienie kolejnej Placówki, do której powędrują zebrane książki. Jeśli jeszcze nie wzięliście udziału w Akcji, gorąco zachęcamy. A przed Świętami mała informacja o jakich książkach marzą dzieci będące pod opieką Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie:

"Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie mieszczący się na ulicy Abramowickiej specjalizuje się 
w leczeniu chorób neurologicznych i psychiatrycznych. Oddział Neuropsychiatryczny dzieci i młodzieży obejmuje diagnozą i terapią dzieci i młodzież w wieku od 5 do 22 roku życia. Prowadzi kompleksową diagnostykę i leczenie pacjentów opóźnionych w rozwoju, wykazujących zaburzenia zachowania i emocji, zaburzenia psychiczne, afektywne, nerwicowe oraz zaburzenia odżywiania. Oddział funkcjonuje na zasadach społeczności terapeutycznej. Oprócz farmakoterapii stosowana jest również psychoterapia: indywidualna, grupowa i terapia zajęciowa jak również trening umiejętności społecznych, arteterapia w skład której wchodzi również biblioterapia - terapia wykorzystująca książki (np. ostatnio bardzo popularne w księgarniach "Opowiadania, które leczą" przeznaczone dla dzieci różnych grup wiekowych). Książki są przyjacielem człowieka, rozwijają naszą wyobraźnię, to właśnie dzięki nim przenosimy się w baśniowe, wyśnione przez nas miejsca, przeżywamy niesamowite przygody, wcielamy się w wymarzone role, a także spotykamy i wchodzimy w interakcje z postaciami, których w żaden sposób nie moglibyśmy spotkać w realnym świecie. Literatura jest więc odskocznią od naszego szarego, codziennego życia, wprowadza nas w zupełnie inny świat, którego współtwórcami jesteśmy również my. Nasza młodzież potrzebuje odskoczni od trudów codzienności szpitalnej 
a książka jest najbardziej prostą a jednocześnie tak bogatą ofertą, która pozwoli uciec naszej młodzieży od zmartwień dając rozrywkę w upływającym w warunkach szpitalnych czasie. Młodzież i dzieci zapytani o to jakie książki czytają spisali listę pozycji jakie chętnie zobaczyliby w biblioteczce terapii zajęciowej. Są to książki takie jak: "Moja ucieczka w Alaskę"-Guy Grieve, " Melanże żyletką" - Rafał Gołębiewski, ", Książki takich autorów jak Paulo Coelho, Karol Dickens, Ewa Nowak, Katarzyna Grochola, Baśnie braci Grimm, jak również znane pozycje takie jak "Pamiętnik narkomanki"-Barbary Rosiek, "My, dzieci z dworca ZOO" - Christiane Vera Felscherinow, "Harry Potter"- Joanne Kathleen Rowling, "Życie po życiu"- Raymond A. Moody , "Hera moja miłość" - Anny Onichimowskiej, " Saga Zmierzch "- Stephenie Meyer, "Tajemniczy ogród"- Frances Hodgson Burnett i inne przygodowe, romantyczne, bajki, fantazy i baśnie."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz